EDGE Vándorkupa 2014 - Gazdag Zoltán interjú - Solid Edge Vándorkupa
Az Enterprise Group PLM üzletágának éves rendezvényén kiosztásra kerültek az EDGE Vándorkupa 2014-es díjai Solid Edge, Edgecam és Oktatási különdíj kategóriákban. A helyezettekkel interjúkat készítettünk, amelyeket most folyamataiban le fogunk közölni. Mai interjúalanyunk a Solid Edge Vándorkupa II. helyezett párosának másik tagja Gazdag Zoltán, aki kevésbé van reflektorfényben, de munkája nélkülözhetetlen a győri irodában.
Kérlek, hogy mondj néhány szót magadról, a cégről ahol dolgozol! Mit érdemes tudni rólad?
G.Z.: Gépésztervező mérnök vagyok, és egy egyedi gépgyártó cégnél dolgozom. A cégünk szerelősorok, gyártógépek, robotos rendszerek tervezésével, gyártásával foglalkozik, aminek aktív része vagyok én is.
Mióta használod a Solid Edge-t, és miért pont ezt a szoftvert választottad?
G.Z.: A Solid Edge szoftvert 2006 óta használom. A V17-es verzióval ismerkedtem meg először, amiért ezt a szoftvert kezdtem el használni, az az, hogy a cég, ahová felvételt nyertem ezt a szoftver használta. Azóta is ezzel a szoftverrel végzem a mindennapi munkámat.
Milyen pályamunkával neveztél az EDGE Vándorkupára, és miért tartottad fontosnak a részvételt?
G.Z.: A pályamunkám, kéttípusú hibrid személygépjármű akkumulátor töltő egység vezérlőjének a végszerelő és tesztelő sora volt. A részvételt azért tartom fontosnak, mert a sok, magas színvonalú munka között felemelő érzés a részvétel.
Látva a Solid Edge ST7 újdonságait, melyek a kedvenceid, melyek azok, amelyek segíteni fogják a tervezési feladatok gyorsabb elvégzését?
G.Z.: A furatkészítés ablak átalakítása szerintem jól sikerült, ez tetszik. Ami nagyon hasznos és hatékonyabban használható rész az a KeyShot modul. Ez csak néhány számomra hasznos dolog, amit az ST7 újdonságaiból kiemeltem, de ezen kívül még sok olyan fejlesztést láttam, ami gyorsítja a munkavégzést. A Szinkrontechnológia még rugalmasabb lett.
Miért érdemes részt venni az Enterprise Group PLM üzletágának szakmai rendezvényein?
G.Z.: Rengeteg fontos információt, számos hasznos tudnivalót lehet szerezni ezeken a rendezvényeken, illetve a különböző cégek közötti baráti társalgás is nagy jelentőséggel bír.
A napi tervezési feladatokhoz használod az Szinkronmodellezési technológiát vagy a „hagyományos” modellezéshez ragaszkodsz? És miért?
G.Z.: Személy szerint a Szinkronmodellezésre tértem át. A hagyományos modellezést csak indokolt esetben alkalmazom. A Szinkronmodellezés talán rugalmasabban alkalmazható, és szeretem az új dolgokat kipróbálni, és a munkám során alkalmazni.
Miben látod a fő különbségeket a Solid Edge és más tervezőszoftverek között?
G.Z.: Számomra a Solid Edge talán a letisztultabb, viszonylag könnyen elsajátítható kezelése végett szerepel az első helyen. Cégünk több fajta CAD rendszerrel rendelkezik, és ritkán vevői kérésre ezeket használnunk is szükséges, de fő tervezőszoftverként a Solid Edge szerepel.
Milyen éppen aktuális projekten dolgozol, amihez használod a Solid Edge-t?
G.Z.: A jelenlegi projektjeim, amit szintén a Solid Edge szoftver segítségével terveztünk, egy robotos kamerás lunker kereső állomás és egy robotos sorjázó állomás.
Milyen funkciókat látnál szívesen a Solid Edge következő verzióiban?
G.Z.:
- Sok bosszúságot okoz, hogy a kormánykerékkel történő mozgatás közben nem lehet aktivizálni az alkatrészt, csak a mozgatás megszakítása után, jó volna, ha ez megoldódna a következő verzióban.
- Lemez alkatrészeknél az él letörés nem alkalmazható a lemez élére, csak a sarok lemetszésre, viszont előfordult a tervezéseink során, hogy erre szükség lett volna, de a hagyományos modellezéssel kombinálva ezt is meg lehetett oldani. Jó lenne, ha a szinkron lemezkörnyezet tartalmazná az összes funkciót, ami a hagyományos környezetben rendelkezésre áll.
- A Szinkronmodellezésben lehetne még több emlékező alakelem.
- A szinkron alkatrész környezetben a tükrözés nehézkes, főleg az összemetsződő felületek esetében, így nem mindig alkalmazható hatékonyan, de a következő verziók egyikében ezt is meg lehetne oldani.