ST10 újdonságok
A Siemens PLM Software 2017 májusában jelentette be méltán népszerű gépészeti tervezőszoftverének, a Solid Edge-nek a legújabb, ST10-es verzióját. A legfrissebb kiadás a Szinkronmodellezési technológia jegyében készült el, egyedi eszközöket és lehetőségeket adva a felhasználóknak.
Alkatrésztervezés
Generatív tervezés: Az új, generatív tervezéssel az általunk létrehozott modelleken topológiai optimalizálást hajthatunk végre, amivel minimalizálható a termékek elkészítéséhez szükséges anyagfelhasználás a megadott kritériák (pl. tömeg, teherbírás stb.) figyelembevétele mellett.
Reverse Engineering: A Solid Edge ST10 beépülő modulja, a Reverse Engineering mostantól lehetővé teszi a bonyolult topológiájú, háromszögelt (többnyire szkennelt állományok – STL) modellek szerkeszthetőségét és újrafelhasználását. Az importált testek térfogati hálójának finomításával és átalakításával, továbbá a felületmodellezés alkalmazásával az eddig használhatatlannak vélt szkennelt modellek gond nélkül felhasználhatók.
Konvergens modellezés: A Solid Edge ST10 lehetőséget ad az importált modellek (pl. STL, JT, IFC) hálógeometriájának szerkesztésére közismert Solid Edge modellezési parancsokkal. Elérhető mind hagyományos és szinkronmodellezési környezetben. A tradicionális modelleket is lehetőségünk van átkonvertálni térfogati hálóval rendelkező modellé, majd ezeket a hálóelemeket tetszőlegesen szerkeszthetjük.
Skálázás: Alkatrészek zsugorítását és nagyobbítását eddig a legegyszerűbben csak alkatrészmásolatok készítésével érhettük el. Mostantól ezekre a műveletekre egy dedikált parancs áll rendelkezésünkre az ST10-ben, mind szinkron, mind hagyományos modellezési környezetben. A geometria változtatásról dinamikus előnézetet kaphatunk a parancs használata közben, így mindig látható lesz a kimeneti eredmény.
Lemezalkatrész-modellezés
Sarokbezárás fejlesztés: A legújabb fejlesztések lehetővé teszik számunkra 3 hajlítás közötti sarokbezárás kialakítását, illetve a felületek közötti hézagok precíz beállítását; legyen szó sarokbezárásról vagy akár kontúrhajlításról. A hézag értékét már a változótáblából is vezérelhetjük. A sarokbezárás számítása mostantól hatékonyabb és gyorsabb algoritmus alapján történik.
Kivágás fejlesztése hajlításon keresztül: Szinkron környezetben készített lemezalkatrész hajlításán átmenő kivágások asszociatívak maradnak a hajlítással. A felhajlított rész mozgatásakor a kivágások követik azt.
Szerelés
Komponens klónozása: A Komponens klónozása parancs használata nagyban megnöveli a termelékenységet, a parancs alkalmazásával kényszerrel ellátott komponenseket helyezhetünk el egy szerelésen belül akár különböző pozícióba valamilyen geometriához kapcsoltan. Ha valamelyik elhelyezett komponensre nincs szükségünk, azt egyszerűen eltávolíthatjuk.
Szerelés egy testként: Szereléseinket az új verzió segítségével lehetőségünk van egyszerűen egy testként menteni, így védhetjük szellemi tulajdonunkat. A mentésnél egyszerűsíthetjük a konstrukciót a furatok, kivágások törlésével és takart részek belső üregek kitöltésével. Az alkatrésszé összevont szerelés reprezentatív beépítésével jelentős teljesítménynövekedést érhetünk el.
Szerelés változótábla fejlesztés (kikapcsolást vezérlő változó): Szereléseinkben definiálhatunk kikapcsolást vezérlő változókat, aminek segítségével ki-/bekapcsolhatunk szerelési kényszereket, szerelési alakelemeket is. Ezeket a változókat összeköthetjük logikai függvényekkel is.
Minta görbe mentén: A parancs finomításon esett át, lehetőségünk van megadni, hogy a mintakészítés során a Solid Edge minden n-edik elemet hagyjon ki. Így a felesleges elemeket nem kell utólag törölni. Az opció elérhető alkatrész-, lemezalkatrész- és szereléskörnyezetben egyaránt.
Műhelyrajz
Új furattábla: Az új furattábla használatával mostantól sokkal precízebben kezelhetjük a rajznézeteken szereplő furatok pozícióit és az adatokat tartalmazó táblázatot. A darabjegyzék-készítésnél már megszokott szerkesztési lehetőségek tárháza a ST10-ben már a furattábla-készítésnél is megjelennek, ezzel biztosítva a tervezők számára a testreszabási lehetőségek kibővítését.
Táblázat fejlesztések (elhelyezés, adatok bevitele): A táblázatokat (furattábla, darabjegyzék, tűréstábla stb.) mostantól pozícionálni tudjuk a rajztérben bármilyen rajznézet vagy rajzi elem kulcspontjaihoz (pl. végpont, felezőpont), így sokkal egyszerűbben el tudjuk helyezni a kívánt adattáblát. A pozícionálást továbbá a jól megszokott segédvonalak is támogatják. A táblázatok adatbevitele is kisebb „ráncfelvarráson” esett keresztül, mostantól a cellafelülírást követően nem csak egyszerű szöveget, hanem tulajdonságszöveget is megadhatunk.
Tételszámfejlesztések: Mostantól darabjegyzék készítése után meg tudjuk adni az adott szerkezet (pl. tartószerkezetváz) vágási hosszát egy tételszám segítségével. Egyszerűen, a profilra való kattintással megjelenik a pontos vágási hossz.
PDM – adatkezelés újdonságok
Teljes szavas keresés: A Solid Edge beépített adatkezeléssel mostantól teljes szavas keresést is használhatunk. A teljes szavas kereséssel bármelyik alkatrészhez/szereléshez tartozó műhelyrajzba kereshetünk tetszőleges szöveg alapján, így sokkal könnyebben megtalálhatjuk a számunkra fontos információkat (pl. rajzszám, anyagjellemző stb.).
Duplikált fájl észlelés: Az Adatkezelővel mostantól könnyen kiszűrhetjük a szerelésben esetlegesen előforduló duplikált elemeket. Ezzel megelőzhetjük az azonos fájlnevű előfordulások jelenlétét.
Teamcenter – Kapcsolat nélküli munka: Dolgozzon otthonról vagy az ügyféltől, a változtatásokat pedig szinkronizálja később. A Solid Edge ST10 Teamcenter integrációja lehetővé teszi a tervezési adatokkal való kapcsolat nélküli (offline) munkát, amivel sokkal több időt fordíthat a projekt feladataira.
Egyéb újdonságok
Szimulációs fejlesztések: A szimulációs folyamat jelentősen gyorsul. A szimulációban részt vevő geometria előkészítésének lépései jelentősen gyorsultak az előző verziókhoz képest. Lehetőség van automatikus kapcsolódások létrehozására.
3D nyomtatás: Küldje akár közvetlenül Solid Edge-ből a megtervezett alkatrészeit a 3D nyomtatóra. A szükséges beállításokat a nyomtatást megelőzően, közvetlenül Solid Edge-ben is végrehajthatja a beépített modul segítségével. Ha nincs 3D nyomtatója, megrendelheti interneten keresztül, megbízható partnerektől a 3yourmind szolgáltatás segítségével.
Fordítók: A Solid Edge-ben található fordítók jelentős része fejlesztésen esett át. Fejlesztést kapott az ACAD, 3MF, JT, STL és parasolid fordító. Mostantól lehetősége van szerelés esetén STL fájlok kiírásánál külön fájlokat létrehozni az egyes alkatrészeknek.
3D vázlat fejlesztések: A Solid Edge ST10-ben komoly fejlesztést kapott a 3D vázlat környezet. Lehetővé vált automatikus nyomvonalak generálása, vonalak megszakítása, automatikus kényszer létrehozása.
Solid Edge ingyenes 2D license: A Solid Edge ST10 verziója biztosítja Önnek az ingyenes 2D liszenszt. Ezzel a liszensszel 3D modelleket is meg tud nyitni és méréseket tud rajtuk elvégezni. Ez a megoldás megkönnyíti a kommunikációt Ön és partnerei között.