Robotizálás és virtuális beüzemelés workshop

2019. május 14.
Az ipari szegmensben használt különböző típusú robotok száma világszerte dinamikusan növekszik

Az ipari szegmensben használt különböző típusú robotok száma világszerte dinamikusan növekszik, az IFR előrejelzése szerint több mint 3 millió ipari robotot használnak majd a világ különböző államaiban összesen 2020-ra.

A vállalatok ipari digitalizációs lépéseinek egyre inkább szerves része lesz a robotok minél nagyobb térnyerése, hiszen ez a folyamatok automatizálását, az esetleges hibák kiküszöbölését ezzel együtt költséghatékonyságot vonz magával.

A robotika egyre hangsúlyosabb térnyerésére alapozva az Enterprise Group PLM divíziója szakmai partnerével, a Robot-X Kft.-vel közösen workshopot tartott április végén a PLM budapesti székházában, ahol a Siemens Tecnomatix® portfóliójába tartozó RobotExpert és Process Simulate robotprogramozási és szimulációs megoldás került bemutatásra a meghívott vendégek számára.

A következő előadásokat hallgathatták végig a vendégek:

9:30 – 10:00

Regisztráció

10:00 – 10:05

Bevezető, köszöntő

Német István, értékesítő mérnök,
Enterprise Group

10:05 – 10:15

Enterprise Group PLM üzletág bemutatása

Béke Gyula, PLM üzletág igazgató,
Enterprise Group

10:15 – 10:30

Partnerség az Enterprise Group és a
Robot-X Kft. között (cégbemutató)

Lőrincz Gergely, tulajdonos ügyvezető, Robot-X Kft.

10:30 – 10:45

Trendek, automatizálási igény az iparban

Német István, értékesítő mérnök,
Enterprise Group

10:45 – 10:55

Kávészünet

10:55 – 12:00

Cella szintű szimuláció: RobotExpert

Kálmán Attila, szimulációs mérnök, Robot-X Kft.

12:00 – 12:45

Ebéd

12:45 – 13:45

Process Simulate: miben több, miben más?

Kálmán Attila, szimulációs mérnök, Robot-X Kft.

13:45 – 14:05

Virtuális beüzemelés, PLC program szimuláció

Kálmán Attila, szimulációs mérnök, Robot-X Kft.

14:05 – 14:15

Kávészünet

14:15 – 14:35

KUKA - Az automatizálás ereje

Rumpler Ádám, Account Manager, KUKA Hungária Kft.

14:35 – 15:00

WaMeWo (robotfelügyelet, Scada)

Masa Attila, fejlesztés- és oktatás vezető, Robot-X Kft.

15:00 – 15:10

Kávészünet

15:10 – 16:00

Konzultáció, kerekasztal megbeszélések

 

Tecnomatix® szoftvercsalád

A Siemens PLM Software Tecnomatix® szoftvere a robotszimulációs és offline programozási piacon vezető szerepet tölt be. Ennek a megoldásnak az egyik elemét a RobotExpertet mutatta be Kálmán Attila, szimulációs mérnök a Robot-X Kft. képviseletében. Az egyszerűen bevezethető szoftverrendszer egyedi jellegű ipari projektek, mint például pick-and-place műveletek, ívhegesztés, polírozás, ragasztás, valamint hasonló alkalmazások támogatására is kimondottan ajánlott. A kis- és középvállalati szektorba tartozó gyártó cégek számára is könnyen elérhető és gyorsan bevezethető kompakt szoftvercsomag egyik legnagyobb előnye, hogy ugyanaz a szoftver akár több különböző gyártó robotját képes irányítani. Ez a fajta szoftverfüggetlenség pedig a termelő vállalatok számára több szempontból is hatékonyságot jelent: nem kell számolni az újabb szoftver költségével, betanulásával és adott esetben ugyanaz a mérnök egyszerre több robotot képes irányítani.

Milyen előnyöket biztosít ezen felül a RobotExpert?

  • Robotizált folyamatok virtuálisan optimalizálhatók
  • Magasabb kihozatal az optimalizált ciklusidőnek köszönhetően
  • Egységesített robotprogramozás
  • Rövidebb állásidőt biztosít új termék bevezetése vagy meglévő program megváltoztatása esetén
  • Programfejlesztés közbeni személyi sérülés kockázatának csökkentése és a berendezéskárok elkerülése
  • Speciális robotprogram-szintaxis könnyű előkészítése

A RobotExpert különböző CAD rendszereket is támogatja, a 3D design megoldás geometrikus és kinematikus modellek megalkotását teszi lehetővé.

Egyik legnagyobb előnye a grafikus felhasználói felület, amely letisztult és egyszerű, átlátható. Intuitív módon segíti a felhasználót a munkavégzés során, így a programozásra fordítandó munkaidő rövidebb lehet.

               

Az workshopon a Process Simulate szoftvermegoldás előnyeiről is szó esett, többek között megkönnyíti a gyártási folyamatok tervezését és validálását például az összeszerelési, a hegesztési, a ragasztási feladatok esetében. 

Mindezt egy 3D-s dinamikus környezetben teszi elérhetővé a felhasználók számára. A ciklusidő optimalizálása szimuláción keresztül valósul meg a rendszerben valamint biztosítja a  mechanikus és elektromos integrált gyártási folyamatok korai validálását is.

Az előadások közötti szünetekben a Kuka Hungária Kft. által kiállított kollaboratív robotot tesztelhették a résztvevők, illetve a délután folyamán Rumpler Ádám, a Kuka értékesítési menedzsere részletesen bemutatta az automatizálás erejét, és a KUKA robot technikai és gyakorlati előnyeit. 

A workshop végén a megjelenteknek lehetőséget biztosítottunk egy speciális VR szemüveg tesztelésére, amin keresztük a látogatók egy olyan virtuális világba léptek be, ahol a CAD tervek életre keltek.