GINOP-2.2.1-15 – K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések
A projekt címe: | Nem-invazív szérumdiagnosztikán és adatintegráción alapuló piacképes diagnosztikai prototípus kit készítés |
A szerződött támogatás összege: | 1 446 356 175 Ft |
A támogatás mértéke: | 78,43% |
A projekt tervezett befejezési dátuma: | 2021.12.12. |
A projekt azonosító száma: | GINOP-2.2.1-15-2017-00052 |
A projekt bemutatása
Az Enterprise Communications Magyarország Kft. egyrészt a Szegedi Tudományegyetem több intézetének, másrészt a biotechnológiai fejlesztések területén működő innovatív vállalkozások kutatóival együttműködve hozta létre azt az egyedülálló projektet, melynek keretén belül egy komplex tumor diagnosztikai rendszer fejlesztésébe kezdenek. A GINOP-2.2.1-15 pályázati felhíváson elnyert 1,498 milliárd forint támogatással megvalósuló konzorciumi projekt célja, hogy létrehozzon egy olyan költséghatékonyan működő rendszert, amely egyszerű vérminta alapján segíti a tumorok korai felismerését, valamint a megfelelő kezelési mód kiválasztását.
Jelen pályázat fő célja a rák korai diagnosztikájának fejlesztése, ezáltal a betegek gyógyulási esélyének növelése, továbbá a rákos megbetegedésekhez kötődő kezelési költségek csökkentése. A konzorciumban résztvevő jelentős kutatási potenciállal rendelkező laboratóriumok a biomarkerek azonosításán túl modellrendszerekben is bizonyítják a biomarkerek jelentőségét, és feltárják a biomarkerekre alapozott egyénre szabott rákterápiák lehetőségeit is. A fenti célokat olyan tumordiagnosztikai kitek és technológiák kifejlesztésével kívánjuk elérni, mely alkalmas biopsziák, műtéti daganat minták és egyszerű vérvétellel nyert szérumminták analízisére, nemcsak kórházi, hanem járóbeteg ellátás szintjén is. A K+F tevékenység során a konzorcium nemzetközi sztenderdek és a legkorszerűbb kutatási igényeknek megfelelően létrehozza és egységesíti a már jelenleg is kiépülő tumorbankok adatbázisait és azokat kiegészíti olyan kutatási és klinikai eredményekkel, amelyek fejlett képanalízis algoritmusok felhasználásával a patológusok, onkológusok és sebészek munkáját jelentősen segítik. A konzorcium a létrejövő új technológia erejét és hatását egy olyan új, nem-invazív mintavételi eljáráson alapuló diagnosztikai kit létrehozásával demonstrálja, amelynek kialakításában a létrehozott adatbázissal azonosított tumorbanki minták felhasználása jelentős szereppel bír. Az elméleti és szakmai kutatások eredményeire alapozva hozzuk létre a diagnosztikai technológiát (diagnosztikai kit), valamint orvostámogató informatikai rendszert. A molekuláris tumordiagnosztikai fejlesztésünk során célunk, hogy vérvételből költséghatékonyan kimutatható legyen, ha tumoros elváltozás alakul ki a szervezetben, mely információt szolgáltat a leghatékonyabb célzott terápia kiválasztásához. A projekt során tumor sejtvonalak, tumor- és vérszérum-minták molekuláris és bioinformatikai elemzésével tumor biomarkereket és ezek mintázatait azonosítjuk.
A konzorciumi tagok közül az SZTE ÁOK és TTIK, valamint az MTA SZBK évtizedes tapasztalattal rendelkezik tumorbank mintagyűjtés és azok európai szintű üzemeltetése terén. Továbbá a tumorbankra épülő diagnosztikai eljárások kutatásában és termékek előállításában – együttműködve a Delta Bio 2000 Kft-vel és a Hiperon Genetics Kutató és Tanácsadó Kft-vel – az SZTE és az SZBK számos kutatócsoportja is részt vesz, amelyek magába foglalnak szenior kutatókat és orvosokat, valamint fiatal kutatókat is. A tumorbanki adatok adatbázisba történő rendezése és kórházi/egészségügyi nyilvántartó rendszerekbe történő integrálása, valamint az arra épülő adathalász és képdiagnosztikai kihívások informatikai megoldása az Enterprise Communications Magyarország Kft. feladata.
A négyéves pályázati projekt eredményei két nagy csoportra bonthatók. Az első nagy csoport az elméleti munka eredményeként létrejövő új ismeretek. A kutatási eredmények egy része oktatásban hasznosul, más része a projektbe épül be. A másik nagy csoport pedig az elméleti kutatási eredmények felhasználását követően létrejövő új eljárás(ok), új szoftveres megoldás(ok) és új diagnosztikai eszköz rendszer prototípusa.
A projekt zárásakor hatályos szerződés szerinti támogatás összege: 1 446 356 175 Ft, a projekt befejezési dátuma: 2021.12.12.